Ludwig Wittgenstein mawiał, że „granice mojego języka są granicami mojego świata”. Flora Lewis podkreślała, iż „uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o rzeczach. Z kolei Oliver Wendall Holmes powiedział: „język jest krwią duszy, w której myśli mają swe źródło, i do której dążą”. A czy znajomość lokalnych języków daje nam jakieś korzyści w trakcie podróży? Wielu podróżników podkreśla, że bez ich znajomości nie można tak naprawdę dotrzeć do serc ludzi, poczuć ducha danego miejsca czy poznać kultury.
Zależy ci na znalezieniu profesjonalnego tłumacza, który posiada nie tylko niezbędne doświadczenie i wiedzę, ale i wyróżnia się pasją? Pomyśl nad skonsultowaniem swojego projektu ze specjalistami z renomowanego biura tłumaczeń.
Korzyści z nauki lokalnego języka
Marzysz o tym, aby zapakować plecak i wyruszyć w podróż marzeń? Chcesz odwiedzić miejsca, które są dla ciebie ciekawe? Nasza rada brzmi – po prostu zrób to! Aby podróżować wcale nie trzeba być bogatym.
Ale nim wyruszyć poznawać nowe lądy, kraje i ludzi z innych kultur pamiętaj o tym, że w podróżowaniu bardzo przydaje się znajomość lokalnych języków.
Ceny stają się zaskakująco niższe niż dla turysty
Zaraz, zaraz, ale ty niejako jesteś tym obcym, turystą lub podróżnikiem. To w jaki sposób ceny mogą być dla ciebie niższe?
Cóż, jak widać znajomość lokalnego języka wychodzi na zdrowie! Jeśli potrafisz naśladować miejscowy dialekt, od razu zauważysz, że ceny są dla ciebie niższe niż te, które zwykłe sprzedawcy podają dla obcokrajowców. To nie żadna magia! Turyści płacą wyższe ceny za rzeczy niż miejscowi, ale to praktyka znana od dawnych czasów.
Gdy sprzedawca zrozumie, że nie jesteś turystą, założy, że znasz już prawidłową cenę. Nadal możesz nie dostać lokalnej ceny, ale szanse na to, że ktoś cię oszuka są o wiele mniejsze.
Będziesz mieć możliwość nawiązywania przyjaźni
Edward de Waal mawiał, że „z językami wszędzie jesteś w domu”. Trudno się nie zgodzić z tymi słowami.
Znajomość lokalnego języka wpłynie nie tylko na to, że twoja komunikacja z miejscowymi będzie mogła być na dobrym poziomie, ale wręcz sprawi, że przeskoczysz ponad sztywną wymianę grzeczności, jakieś schematyczne zwroty i dostaniesz szansę poznania tych ludzi bliżej, głębiej i lepiej. A co z tego może się narodzić? Chociażby piękne przyjaźnie!
Sprawna komunikacja
Ta korzyść jest niejako powiązana z punktem opisanym wcześniej. Niemniej uważamy, że warto mu poświęcić chwilę.
Spójrzmy prawdzie w oczy, ktoś, kto nie władana lokalnym językiem miejsca, w które się wybiera na pewno „zaliczy” mniej lub więcej naprawdę frustrujących sytuacji związanych z nieporozumieniami w komunikacji.
I choć wiele osób jest zdania, że „na migi” da się praktycznie wszystko załatwić, warto zadać sobie pytanie – ile czasu dasz radę wymachiwać rękami we wszystkie strony? Poza tym sytuacja, w której zdajemy sobie sprawę, że po raz kolejny zostaliśmy źle odebrani, może naprawdę wyprowadzić z równowagi, a na pewno odebrać dobre samopoczucie na wyjeździe.
Większa otwartość ludzi napotkanych na naszej drodze
Kto miał okazję choć trochę podróżować w życiu ten zdaje sobie sprawę, że nawet niewielki zasób lokalnego słownictwa sprawia, iż na twarzach miejscowych pojawia się uśmiech i dostrzegają w nas kogoś, kto ich szanuje i interesuje się nimi, a także ich ojczyzną i kulturą. Wystarczy szybka rozmowa w lokalnym języku, aby niemal natychmiast zauważyć zmianę w ich postawie i zachowaniu.
Nie warto martwić się o popełnianie błędów. Dlaczego? To nie test językowy! Tubylcy są ogólnie pod wrażeniem, że poświęciliście trochę czasu i wysiłku, aby nauczyć się ich języka. Poza tym praktyka czyni mistrza.
A gdy już poczujecie, że lody zostały przełamane wtedy macie jedyną w swoim rodzaju okazję poznania tych ludzi takimi, jakimi naprawdę są. Mówiąc w swoim języku mimowolnie zrzucają maski, wykazują większe zaufanie i otwartość. Wtedy dopiero zaczyna się prawdziwe odkrywanie i ich, i tego miejsca.
Język pomoże ci lepiej zrozumieć lokalną kulturę
Jeśli opanowałeś lokalny język przynajmniej na komunikatywnym poziomie masz możliwość lepszego poznania kultury. Sposób, w jaki miejscowi używają określonych zwrotów czy kombinacji słów daje wspaniały wgląd w ich psychikę i pomaga lepiej zrozumieć, dlaczego robią to, co robią. Poza tym przyglądając się różnym zwyczajom, wydarzeniom czy cechom typowym dla tego miejsca nie tylko jesteś obserwatorem czy kimś kto prześlizguje się po powierzchni, ale masz możliwość zrozumienia wszystkiego, co tylko cię zainteresuje.
Poszukujesz godnego zaufania tłumacza, który posiada doświadczenie z przekładaniem treści związanych z podróżami i innymi kulturami? Jeśli zależy ci na wysokiej klasy ekspercie, któremu można powierzyć ważny projekt, skonsultuj się ze specjalistami z renomowanego biura tłumaczeń.
Na imię mam Michał i pochodzę z Opola, gdzie się urodziłem i mieszkam. Tu także pracuję jako tłumacz języka niemieckiego i copywriter. W zawodzie pracuję już od 5 lat i nie wyobrażam sobie innego zajęcia, Bardzo lubię swoją pracę i sporo czytam w tym zakresie. Dzięki temu stale uczę się nowych rzeczy, które pomagają mi w pracy. Dzięki temu mogę podzielić się z wami własnym doświadczeniem i spostrzeżeniami. Moim hobby poza pracą i językiem niemieckim są zwierzęta. Sam mam w domu trzy psy i dwa koty, które świetnie się dogadują.