Tlumacz-internetowy.pl

Wszystko o tłumaczeniach

programy komputerowe używane do redagowania tekstów
Edukacja

Programy komputerowe używane do redagowania tekstów

Edytory tekstów to programy, które dziś chyba zna każdy. Dzięki nim możemy tworzyć dokumenty tekstowe, prace naukowe czy nawet pisać książki. Czy dziś wyobrażamy sobie pracę bez nich? Na pewno nie. To jedno z najważniejszych narzędzi pracy dla wszystkich. Jak wybrać ten najlepszy? Co warto o nich wiedzieć? Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy ściągać czy kupować całych pakietów biurowych Office, aby móc tworzyć w domowym zaciszu teksty. Jak to zrobić? Który z programów wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania? Czy darmowa aplikacja wystarczy, czy może lepiej jest mieć rozbudowany pakiet programów? Dziś to dla was sprawdzamy. Oto kilka słów w tym temacie.

Edytory tekstu – to warto wiedzieć

Większości z nas edytor tekstu kojarzy się z typową aplikacją, którą trzeba zainstalować na komputerze. Taki obraz aplikacji to skutek początków komputerów w naszym życiu. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać. Na początku tego rodzaju programy zaczęły trafiać do Internetu w formie web – aplikacji. To chociażby znane nam do dziś Word czy Dokumenty Google. Później doczekaliśmy się ich mobilnych odpowiedników i dziś każdy w swoim telefonie ma aplikację do tworzenia tekstów. To taka krótka historia. Dziś nadal edytor tekstu od razu kojarzony jest z programem Word, choć nie jest to jedyny na rynku program do pisania. Jednak w naszej świadomości zajmuje on pierwsze miejsce. Trudno się temu dziwić. W końcu był to jeden z pierwszych programów do edycji treści. Dziś jednak nie jest jedyny.

Lista konkurencyjnych aplikacji wciąż się wydłuża. I okazuje się, że w niczym nie ustępują mu one jakością i funkcjonalnością. Czym jest w ogóle taki program? Co prawda mało osób wciąż nie wie, jednak na początek kilka słów wyjaśnienia. Otóż zgodnie z definicją jest to program komputerowy ukierunkowany na samo wprowadzenie lub edycję tekstu. Nie jest on zaprogramowany na formatowanie tekstu, a na samo wprowadzenie znaków. W nim zmienimy czcionkę, ustawimy format tekstu. I to tyle w tym temacie. Czy jednak nie jest to zbyt uproszczone określenie tego programu? Każdy, kto na co dzień w nim pracuje z pewnością wie, że jest to niezastąpiony program do tworzenia tekstów. Czy wyobrażamy sobie dziś pisanie bez użycia edytora tekstowego? Na pewno nie. Zatem, który z nich będzie najlepszy? Wiele zależy od nas samych i charakteru pracy. Dla jednych wystarczy prosty notatnik, dla innych odpowiedni będzie zaawansowany procesor tekstu, w którym nie tylko – za definicją – wstawia się znaki. Poznajmy więc kilka najlepszych darmowych edytorów tekstu dla Windowsa, które z powodzeniem moga zastąpić Worda. Wśród nich znajdziecie te, które na pewno już znacie.

Warto przeczytać: Tłumaczenie a lokalizacja – różnice

Dokumenty Google

Dla wielu osób pakiet Microsoft Office i program Word to jedyny znany wybór. Okazuje się, że nie jedyny. Jedną z dobrych alternatyw jest edytor tekstu, który mamy dostępny online. Dokumenty Google to darmowa usługa i dla każdego. Dostępna jest w dowolnej przeglądarce i oferuje wszystkie niezbędne narzędzia do tego, aby móc edytować tekst. Wystarczy mieć konto Google, aby móc z niej korzystać. Proste? Pewnie, że tak! Wszystkie tworzone tu pliki są zapisywane na serwerach Google. Dzięki temu możemy korzystać z zapisanych dokumentów z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci. Program potrafi sprawdzić pisownię po polsku i szybko skorygować błędy. Tekst możesz edytować z innymi osobami i szybko go udostępniać. Jednak, jeśli potrzebujesz zapisu plików na twardym dysku, narzędzie to może być jednak niewystarczające. To doskonały program do tworzenia podstawowych zadań biurowych i szkolnych.

AbiWord – doskonała alternatywa dla Worda

To kolejny edytor, który z powodzeniem może zastąpić narzędzie Microsoft Word. Jest darmowym oprogramowaniem i to jest jego ogromną zaletą. Ale to oczywiście nie jedyne jego zalety. Przede wszystkim posiada przyjazny dla okaz interfejs oraz zawiera wszystkie najważniejsze funkcje używane przy redagowaniu tekstów. Na szczególną uwagę zasługuje w nim szeroki wachlarz obsługiwanych przez program formatów. Dzięki temu możemy tworzyć pliki zgodne z wieloma programami do pisania tekstu. To m.in. DOC, DOCX, HTML czy ODT. Podczas pisania w AbiWord mamy możliwość zmiany typu, kroju, rozmiaru i koloru czcionki, dodania nagłówka i stopki czy wstawiania tabel. Dużą zaletą jest interfejs w języku polskim oraz możliwość rozbudowania go o dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest możliwość konwersji dokumentu tekstowego na PDF. Jak zacząć z niego korzystać? Tak jak pozostałe wystarczy go pobrać z Internetu.

LibreOffice Writer – za darmo i dla każdego

To darmowa alternatywa dla MS Office znana jest chyba każdemu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają darmowego pakietu biurowego. Trudno się dziwić jego popularności. W niczym nie ustępuje płatnemu pakietowi, a posiada w zasadzie te same funkcje. Oczywiście, program nie oferuje takiej integracji jak program Microsoft Word, jednak wart jest zainteresowania. Dla typowej pracy biura czy do szkoły sprawdzi się idealnie. Tym bardziej że posiada niemal tę samą funkcjonalność. Obsługujesz go tymi sami klawiszami na klawiaturze co pakiet MS. Poza tym jego obsługa jest po prostu intuicyjna. Dla wielu osób na co dzień tworzącym teksty może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Co prawda, warto pamiętać, że nie może mieć wszystkich możliwości płatnego edytora. To byłoby zbyt piękne. Jednak, to co czego zwykle potrzebujemy do redagowania w nim jest. To jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia tekstów. Jest prosty do opanowania i co najważniejsze, wystarczy go pobrać i działa nawet bez dostępu do sieci. Dzięki niemu napiszesz, edytujesz oraz wstawisz akapity w tekście. Ale to nie wszystko oczywiście. Jeśli potrzebujesz czegoś więcej, doskonale współpracuje z drukarką, nawet sieciową.

Atlantis Word Processor

To prosty w obsłudze edytor, dzięki któremu stworzysz różnego rodzaju dokumenty. Wyglądem nieco przypomina AbiWord. Posiada wiele przydatnych funkcji ułatwiających pisanie i edycję dokumentów. Znajdziemy w nim wszystkie najczęściej używane opcje przy edytowaniu tekstów. Oczywiście możesz w nim tworzyć fragmenty tekstu, sprawdzić składnię oraz wybrać odpowiednią czcionkę. Ale to jeszcze nie wszystko. Edytor posiada też opcję sprawdzania pisowni i jej korektę. Jest oczywiście darmowy, jednak nie jest to rozbudowany edytor tekstu jak w przypadku LibreOffice Writer. Niestety, aby tworzyć teksty w języku polskim, musimy zainstalować dodatkowy słownik. Na szczęście dostępny jest w paczce wraz z programem. Wystarczy tylko pamiętać, aby ją rozpakować i już. Tak naprawdę program ten doskonale sprawdzi się, gdy nie mamy wysokich wymagań wobec programów tego typu. Owszem, doskonale się sprawdzi, choć warto pamiętać, że jego możliwości są jednak ograniczone. W końcu to darmowy program.

WPS Office Writer Free- dla wymagających

To kolejna udana alternatywa dla MS Office. Jego wersja podstawowa jest bezpłatna i prosta w obsłudze. Gdy przyjrzymy się mu bliżej, okazuje się, że zupełnie ten pakiet wystarcza i nie ma sensu dopłacać do wersji Premium. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Otóż z powodzeniem wystarczy on do wszystkich typowych zadań związanych z pracą z tekstem. Bez problemu i w zupełności on wystarczy. To chiński produkt, którego możliwości pracy nie sposób nie docenić. I co ciekawe, znajdziemy w nim funkcję, której nie ma standardowe narzędzie Word. Co to takiego? To obsługa plików w kartach. Aplikacja działa naprawdę sprawnie i wydajnie. Po okresie 30 dniu testowania wersji komercyjnej, szybko zmienia się w opcję darmową. Nie musisz nic zmieniać ani pamiętać o tym terminie. Poza tym naprawdę wystarczy go poznać, aby wiedzieć, że w zupełności nam wystarczy. No, chyba, że potrzebujesz bardziej zaawansowanego narzędzia do pracy.

FocusWriter – dla minimalistów

To jedna z najciekawszych propozycji w wersji darmowej. Bez wątpienia powinna znaleźć się w dzisiejszym rankingu. Przede wszystkim dlatego, że przyciąga uwagę swoim minimalizmem. Jak sama nazwa wskazuje jego zadaniem jest gwarancja skupienia podczas pisania. W jaki sposób jest to osiągnięte? Otóż, aplikacja domyślnie działa w trybie pełnoekranowym. Dzięki temu nic podczas pisania nie powinno nas rozpraszać. Z pewnością więc przypadnie do gustu copywriterom i autorom książek. Dla programisty może okazać się niewystarczający. Dzięki takiej opcji mamy do dyspozycji tylko ekran do tworzenia tekstu. To sprawia, że skupiamy się wyłącznie na pisaniu, a nie na rzeczach, które mogą nas rozpraszać. Bez wątpienia to ogromne udogodnienie. Przede wszystkich właśnie dla osób zajmujących się konkretnie pisaniem wyrazów, a nie innymi dodatkowymi rzeczami.

Program FocusWriter służy bowiem wyłącznie do pisania. Opcji formatowania jest tu mało, a zaawansowanych funkcji nie ma właściwie wcale. To narzędzie dedykowane do przelewania weny twórczej na treść, a nie do pracy biurowej czy szkolnej. Dlatego ma on wielu zwolenników jak i przeciwników. Ale tak naprawdę wszystko zależy od tego czego właściwie oczekujemy od takiego rodzaju programu. Ten akurat ma możliwość dopasowania tła do naszych preferencji, czcionki i jej rozmiaru. Poza tym oferuje też możliwość włączenia dźwięku imitującego odgłos starej maszyny do pisania. Dzięki temu będziemy się mogli poczuć jak prawdziwy twórca dzieł literackich. Ale to jeszcze nie wszystko, co może nam zaoferować. Miłych akcentów jest więcej. Przede wszystkim może on pochwalić się opcją sprawdzania pisowni w języku polskim, w oparciu o słownik pakietu biurowego Apache OpenOffice czy LibreOffice. Jak widać ma spore możliwości i z pewnością go docenisz. Pod warunkiem, że szukasz programu do edycji tekstu.

AbleWord – dobry zamiennik AbiWord

O gustach się nie dyskutuje Jeśli więc proponowany przez nas wyżej AbiWord nie przypadł Ci do gustu, masz jego alternatywę. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują edytora w języku polskim. Co więcej, osoby pracujące na narzędziu Microsoft Word 2003 z pewnością go docenią. Dlaczego? Otóż, program ten ma niemal identyczny interfejs. To program, który możesz pobrać za darmo i bez żadnych komplikacji. I co właśnie w nim fantastyczne, że jest bezpłatny. Dlatego jeśli szukasz dobrego programu, ale nie lubisz zmian, AbleWord jest dla Ciebie. Wyposażony został w obsługę dokumentów cyfrowych, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z niego na co dzień. Poza tym pod względem funkcjonalności nie odbiega od siostrzanego AbiWord. Podobnie możemy spersonalizować wygląd tekstu, wybrać czcionkę i jej wielkość czy numerować strony. Gotowy dokument możemy zapisać m.in. w postaci DOC, DOCX i wielu innych. Warto go wypróbować chociażby dlatego, że jest bezpłatny. Tym bardziej gdy wcześniej pracowałeś już na podobnych programach.

Notepad2 4 – darmowy i prosty

To program niesamowicie praktyczny i przydatny. Jest edytorem tekstu podobnym do notatnika w systemie Windows. Jednak przez programistów często jest używany jako program do tworzenia stron www. Znajdziemy w nim funkcje podświetlania składni np. dla HTML, XML, JavaScript i wielu innych. Ale to jeszcze nie wszystko. Ten prosty w obsłudze program oferuje nam edycję metodą przeciągnij i upuść, potrafi wyszukiwać ciągi znaków przez wyrażenia regularne i wiele więcej. To tu znajdziemy też użyteczne skróty klawiaturowe i proste działanie kursora. I jeszcze jedna ciekawa rzecz. Program obsługuje Unicode, UTF-8 oraz Unix i Macintosh. Bardzo często jest używany przy projektowaniu i tworzeniu stron internetowych. Przede wszystkim dlatego, że jest naprawdę prosty i intuicyjny w obsłudze. Z pewnością poradzisz sobie z nim przy tworzeniu własnej strony www. Czy to wszystkie programy, które służą do redagowania tekstów? Oczywiście, że nie. Oto kolejny.

Q10 dla wymagających więcej skupienia

To idealna propozycja dla użytkowników, którzy mają problemy z koncentracją podczas pisania. Z pewnością więc spodoba się tym osobom, które wymagają więcej. Program pozbawiony jest jakiegokolwiek graficznego ozdobnika. Jak to możliwe? Po prostu. Jego obsługa odbywa się za pomocą skrótów na klawiaturze. Wystarczy nacisnąć klawisz F1, aby rozwinąć listę dostępnych funkcji. Ten darmowy edytor tekstu posiada pewien mechanizm działania. Z pewnością spodoba się bardziej ambitnym twórcom. Na czym on polega? Co warto o nim wiedzieć zanim zaczniemy pisać? Zasady działania są proste, ale trzeba się do nich przyzwyczaić, bo nie działa on tak jak wszystkie inne programy. Zainteresowany? Z pewnością, w końcu po to tu dziś jesteś, aby dowiedzieć się więcej. Otóż, przed rozpoczęciem pisania możesz ustawić sobie cele, które chcesz osiągnąć w danym tekście. Program powiadomi nas o uzyskaniu określonej liczny słów, znaków czy stron. Napisany tekst możemy zapisać w formacie wynikowym TXT. Przez cały czas podczas tworzenia masz podgląd na to, co już udało Ci się napisać. To jeden z tych programów, który warto przetestować. Tym bardziej że jest zupełnie za darmo.

WordPad 2009 – nie taki skromny jak się wydaje

I na koniec przedstawiamy jeszcze jeden wart zainteresowania edytor. Powstał dla tych użytkowników, które na co dzień korzystają z notatnika. Jednak zasady jego działania dają spore możliwości do wykorzystania. O wiele większe niż standardowy notatnik systemowy. Dlaczego warto się nim zainteresować? Przede wszystkim jest darmowy. To ogromne ułatwienie, gdy nie chcesz płacić za coś, co nie wiesz czy się w Twoim przypadku sprawdzi. Z pewnością jednak przypadnie do gustu miłośnikom prostych i intuicyjnych rozwiązań. Jak na nim pracować? To proste. Nie dość, że posiada wstążkowy interfejs, to jeszcze posiada niskie zapotrzebowanie na zasoby naszego komputera. Poza tym może być też uruchomiony z pamięci USB. Korzystając z opcji programu możemy tworzyć i edytować teksty między innymi w takich formatach jak TXT, RTF, BAT, CSS czy XML. Twórca WordPad 2009 zastosował w nim mechanizm kart, co sprawia, że możemy otworzyć kilka plików w zakładkach. To z pewnością nie tylko ułatwi pracę, ale także pomoże przy tworzeniu i kopiowaniu wprowadzonego tekstu.

Jak widać redagowanie tekstów nie musi odbywać się tylko w dobrze nam znanym Wordzie. Co prawda dla wielu z nas to wciąż jedyna i oczywista opcja. Tak jednomyślna, że nie ma po co interesować się innymi. Nic bardziej mylnego. Dziś staraliśmy się pokazać, że zawsze masz wybór. I to jak się okazuje taki, który w niczym nie ustępuje wersji płatnej. Tym bardziej że często wcale nie potrzebujemy wszystkich funkcji programu i czasem nawet nie wiemy, że nasz edytor je ma. Zatem, jeśli nie korzystamy z nich, nie mamy pojęcia o ich istnieniu, po co za nie płacić? Czasem przecież wystarczy tylko kilka funkcji, które pomogą nam zredagować tekst na doskonałym poziomie. Dlatego jeśli nie masz wysokich wymagań ani nie korzystasz z wszystkich opcji Word, zastanów się czy nie zmienić przyzwyczajeń. Czasem tylko o to chodzi, a nie o funkcjonalność. Jeśli masz opory przed programami online, możesz wybrać te stacjonarne, które naprawdę po bliższym przyjrzeniu się nie odbiegają poziomem ani jakością od wersji płatnej. Przecież tak naprawdę nie liczy się z jakich narzędzi korzystamy, a to jak zredagujemy tekst. To on jest wizytówką jej autora, a nie narzędzie, które posłużyło do jego stworzenia. Jak widać masz wręcz nieograniczone możliwości testowania, sprawdzania i korzystania z programów do pisania. Który w nich wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji.

Jeśli nie lubisz pracy w chmurze, wybierz opcję stacjonarną. Jeśli jesteś otwarty na nowości, zdecyduj się na ten, który nie pochłania przestrzeni na Twoim komputerze. Ważne w tym wszystkim jest to, że obecnie nie jesteśmy skazani wyłącznie na jedną możliwość. Choć wciąż jest to dla wielu twórców jedyny i oczywisty wybór. Jeśli jednak chcesz spróbować czegoś innego, a przede wszystkim nie płacić za pisanie, wypróbuj je już dziś. Może okazać się, że trafisz na program, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i stylu pracy. Jeśli mamy wybór, po co więc ograniczać się tylko do jednego? Dzisiejsze programy do redagowania możesz wygodnie pobrać z Internetu i testować bez obaw.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]