Tlumacz-internetowy.pl

Wszystko o tłumaczeniach

Edukacja

Czy język arabski jest trudny?

Wiele osób zastanawia się czy język arabki jest trudny. Wynika to z tego, że tak mało wiemy na jego temat. Czy my, mieszkańcy Europy jesteśmy w stanie nauczyć się arabskiego? To trudne pytanie. I tak naprawdę nie ma na nie jednej odpowiedzi. Czy arabski jest trudny do nauki? A może wręcz przeciwnie? Wiele osób chciałoby nauczyć się tego języka, ale nie wie od czego zacząć. Jeśli jednak chcesz się go naprawdę nauczyć, jest to możliwe. Nie ma jednak co ukrywać, język arabski pod wieloma względami jest wyjątkowy. I zupełnie inny niż znane nam języki. Dlatego stanowi dla nas zagadkę. Czy da się ją rozwiązać? Sprawdźmy to więc. Oto kilka słów w tym temacie czy język arabski jest trudny.

Język arabski – trudny czy łatwy?

Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony nie ma podziału języków na łatwe i trudne. Są tylko te, których nauka przychodzi szybciej i te, którym trzeba poświecić więcej uwagi. Bo tak naprawdę to, czy dany język jest trudny zależy od nas samych. Jeśli chcemy nauczyć się języka, nawet język chiński będzie łatwy. Bo wiele zależy od naszego nastawienia do języka. I podobnie jest z nauką arabskiego. Czy warto się go uczyć? Jasne, że warto. Jak każdego języka obcego. Zatem, czy język arabki jest trudny? Nie ma co ukrywać, że tak, jest trudny. Choć wiele rzeczy jest nim prostych. I w przeciwieństwie do polskiego jest to język bardzo logiczny. Jeśli mamy dobrego nauczyciela, nauczymy się arabskiego. Naprawdę. Co zatem sprawia najwięcej trudności w nauce języka arabskiego? A co jest w nim łatwe? Czy da się wskazać wprost, że to jest łatwe, a to nie? Sprawdźmy to zatem. Zacznijmy od tej gorszej strony, czyli od trudności.

Warto przeczytać: Ile zarabia tłumacz książek?

Trudny język arabski?

W naszej części świata język arabski uznany jest za rzadki i trudny język. Okazuje się jednak, że prawda jest zupełnie inna. Nie znaczy to jeszcze, że jest łatwy, ale nie jest niemożliwy do nauczenia się. Co sprawiać może trudności w nauce tego języka? Otóż wiele rzeczy. Problemy pojawiają się już na początku nauki arabskiego. Jakie to problemy? To dialekty. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z arabskim wie o czym mowa. Z tych przyczyn język arabski jest uznawany za trudniejszy od innego języka. Dlaczego? Właśnie z powodu dialektów. Każdy region i kraj ma swój własny. I może być tak, że znając arabski nikt nas nie zrozumie, bo będziemy mówić w innym języku. Jesteście zaskoczeni? A jednak to prawda. Z tego właśnie powodu wiele osób rezygnuje z nauki arabskiego. A szkoda.

Warto bowiem wiedzieć jak uczyć się arabskiego, aby opanować dialekty. Najlepiej zacząć naukę od MSA, czyli od języka literackiego i używanego w mediach. To on stanowi podstawę do wielu dialektów. Najbardziej znanym jest dialekt egipski. To jego usłyszymy w arabskich filmach i w telewizji. Skoro to tak trudny język, jak się go nauczyć? Czy w ogóle jest to możliwe? Spokojnie, można się nauczyć arabskiego. Ale nie jest to prosta sprawa. O ból głowy może przyprawić też słownictwo. Pewnie dlatego, że arabski jest bardzo odległy od innych znanych nam języków. Dlatego trudno jest znaleźć w nim swojsko brzmiące słowa. Tym bardziej że to, co słyszymy z niczym nam się nie kojarzy. Wymowa też nie jest łatwiejsza. Same problemy z tym arabskim. A to wcale nie koniec.

Ten trudny alfabet arabski

Pismo arabskie na pierwszy rzut oka wydaje się trudne. Jednak to tylko pozory. Opanowanie zasad pisma arabskiego zajmuje w rzeczywistości kilka dni. Pod warunkiem, że naprawdę chcemy się go nauczyć. Pisanie od prawej do lewej też nie stanowi problemu. Wystarczy tylko nasze nastawienie. Dla kogoś, kto nigdy w ten sposób nie pisał może myśleć, że to pisanie nie jest naturalne i tak inne od „naszego”. Stad wiele osób myśli, że pisanie po arabsku nie przyjdzie mu łatwo. Nic bardziej mylnego.

Jeśli już poznamy zasady zapisu arabskiego, pisanie od prawej do lewej, pisanie pójdzie łatwo. Tak samo jest z używaniem innego alfabetu niż alfabet łaciński. To naprawdę nie jest trudne. A sam alfabet? To on budzi największe przerażenie. Czy naprawdę jest taki trudny? Otóż, wcale nie. Prawda jest taka, że nauka alfabetu arabskiego zajmuje około 2 tygodni. Alfabet składa się z 28 znaków i każdy z nich można zapisać w kilku wariantach. Jedyną trudnością w nim jest to, że występują w nim tylko spółgłoski. A gdzie są samogłoski? Otóż, samogłosek nie zapisuje się w arabskim. Chyba, że mamy do czynienia z Koranem lub materiałem do nauki arabskiego. Co robić gdy ich nie ma? Zaawansowany użytkownik języka wie jak odczytać z kontekstu dany wyraz. Jednak jak zawsze początki mogą być trudne. I bywają. Jednak nie powinniśmy się poddawać. Dlatego ucząc się języka arabskiego trzeba dużo czytać. Tu nie ma innej drogi.

Czy gramatyka języka arabskiego jest trudna?

I tu możecie być zaskoczeni, bo wcale nie jest trudna. Język arabski jest bardzo logicznym językiem. Gramatyka jest w nim bardzo jasna. Przyzna to każdy, kto nauczył się tego języka. Zasady gramatyczne w arabskim są naprawdę spójne i przejrzyste. Nie znajdziemy w nim karkołomnych konstrukcji gramatycznych ani 20 czasów, które trzeba opanować jak w języku angielskim. W arabskim wystarczy opanować tylko 3 czasy, aby móc się w nim porozumiewać. Do tego wystarczy przyswoić kilka prostych zasad gramatycznych i można zacząć rozmowę z Arabami. Tym bardziej, że arabski jest dość elastycznym językiem. Szyk zdania nie musi być ściśle przestrzegany. Tym bardziej, że jedno zdanie można powiedzieć na kilka sposobów. Arabski to po prostu język intuicyjny. Znając jedno słowo możemy z niego utworzyć rzeczownik, czasownik i przymiotnik. To znaczy, że nawet znając kilka wyrazów po arabsku, możemy zacząć swobodnie mówić w tym języku!

Czy warto uczyć się języka arabskiego?

Oczywiście, że warto. Nauka języków obcych jest dziś sprawą oczywistą. Dlatego każdego języka obcego warto się uczyć. A przede wszystkim języka arabskiego. Owszem, nie należy on do języków łatwych. Niektórzy uważają, że należy do najtrudniejszych języków świata. Nie sposób nie zgodzić się z ta opinią. Jednak nie jest najtrudniejszym językiem na świecie, którym według opinii jest język chiński. Język arabski jest jednym z najstarszych języków świata. Należy do starej rodziny języków semickich. Do tej grupy języków należy też język hebrajski, drugi po arabskim język, który zdobywa coraz większą popularność. Są tak inne od znanych nam języków europejskich, że nauka może być nie lada wyzwaniem.

Jednak opanowanie języka arabskiego daje nam dziś ogromne możliwości. To jeden z najpotężniejszych języków świata. Nie ma jednak co ukrywać, na naukę arabskiego trzeba poświęcić więcej czasu. Okazuje się, że przeciętnie trzeba 2200 godzin nauki arabskiego, aby posługiwać się nim swobodnie. Jednak arabskiego nie nauczymy się samodzielnie. Potrzebny jest dobry nauczyciel, na początek najlepiej native speaker. To on nauczy nas wymowy i słownictwa. Reszta przyjdzie łatwiej niż nam się wydaje. Jednak nie porównujmy nauki arabskiego z nauką języka angielskiego. To dwa zupełnie różne języki świata. Arabski to język wymagający. Jednak nie ma się co załamywać. Arabski to potęga, mówi w nim 422 miliony ludzi na świecie. Dlatego znajomość języka arabskiego w dzisiejszym świecie jest bardzo przydatna.

Zatem, czy język arabski jest trudny? Jak widać, wcale nie! Dlatego warto go poznać bliżej. Nauka nowego języka zawsze daje wiele satysfakcji. Jeśli już więc znasz choć jeden język obcy, nauka kolejnego języka będzie łatwiejsza. Tym bardziej gdy jest nim język arabski. Choć należy do zupełnie innej grupy językowej niż polski, można się go nauczyć, naprawdę. Sprawdźcie sami! powodzenia! 🙂

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 4 Średnia: 5]