Tlumacz-internetowy.pl

Wszystko o tłumaczeniach

Ciekawostki

Państwa Ameryki Południowej, które powinieneś zobaczyć!

Jeżeli można wyróżnić jeden kontynent, który interesuje turystów z całego świata najbardziej, to z pewnością byłaby to Ameryka Południowa. Niewielki ląd mieszczący aż 13 państw to miejsce, w którym naprawdę nie można się nudzić! Każdy kraj kryje w sobie zupełnie inną historię – i są to różnice diametralne! W odróżnieniu od innych miejsc na świecie, państwa Ameryki Południowej nie są aż tak jednorodne i nie znajdziemy w nich dużych podobieństw (takich jak między Belgią a Holandią, Stanami Zjednoczonymi a Kanadą czy Australią a Nową Zelandią).

Państwa Ameryki Południowej – jakie kraje znajdują się na tym kontynencie?

 1. Argentyna

 2. Boliwia

 3. Brazylia

 4. Chile

 5. Ekwador

 6. Gujana

 7. Kolumbia

 8. Paragwaj

 9. Peru

 10. Surinam

 11. Trynidad i Tobago

 12. Urugwaj

 13. Wenezuela

Które państwa Ameryki Południowej warto odwiedzić i dlaczego?

Jeżeli zastanawiasz się nad podróżą do Ameryki Południowej, koniecznie sprawdź naszą listę najbardziej polecanych kierunków. Poniżej podajemy po 3 najważniejsze cechy każdego z najpiękniejszych zakątków tego kontynentu!

 1. Brazylia

Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej – swoją powierzchnią zajmuje niemal połowę kontynentu! I choć przez wielu turystów jest uważana za niebezpieczny kraj (tak jak niemal wszystkie państwa Ameryki Południowej), to jednak Brazylia kusi swoimi urokami.

 • Copacabana – dzielnica Rio de Janeiro słynna przede wszystkim z powodu czterokilometrowej plaży. To właśnie tutaj odbywa się słynna samba de Janeiro – naprawdę jest co oglądać!

 • Statua Chrystusa Zbawiciela – obok samby największy symbol Rio de Janeiro. Pomnik został wzniesiony w 1931 r. i przez długi czas był największym pomnikiem Jezusa Chrystusa na świecie (zdetronizował go dopiero pomnik postawiony w Świebodzinie).

 • Wodospad Iguazú – atrakcja usytuowana na granicy brazylijsko-argentyńskiej. Wodospad imponuje turystom ze względu na swoją spektakularność – to właśnie tutaj rzeka Iguaçu ma aż 4 kilometry szerokości, co sprawia, że jej ujście do Parany z wysokości 82 metrów napawa strachem!

 1. Argentyna

Argentyna jest jednym z najważniejszych państw Ameryki Południowej. Jako lokalne mocarstwo odgrywa dużą rolę na arenie międzynarodowej… i jeszcze większą w piłce nożnej. Diego Maradona czy Leo Messi to tylko dwaj geniusze futbolu pochodzący z tego kraju. Ale Argentyna to również region turystyczny – naprawdę warto zobaczyć chociaż kilka atrakcji tego państwa!

 • Park Narodowy Los Glaciares (Lodowców) – park narodowy założony w 1945 r., znajdujący się niedaleko granicy z Chile ma to, czego inne państwa Ameryki Południowej mogą tylko pozazdrościć: dziesiątki lodowców. To właśnie te niecodzienne formacje lodowe sprawiają, że Park Narodowy nie może opędzić się od turystów!

 • Aconcagua – ta góra jest tym, czym dla Europejczyków jest Mont Blanc. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej wręcz zaprasza na górską wycieczkę – i choć mierzy nieco ponad 6 kilometrów, to i tak cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zwykłych turystów bez doświadczenia w chodzeniu po górach.

 • Caminito – jedna z najsłynniejszy ulic w dzielnicy La Boca w Buenos Aires. Licząca nieco ponad 15o metrów uliczka charakteryzuje się iście europejskim stylem budynków, pełnym kolorów i niebanalnych brył architektonicznych. Od 1959 r. ulica ma status muzeum, a znajdujące się w jej pobliżu budynki stworzone przez imigrantów z Genui są przyjazne turystom – droga jest wyłączona z ruchu kołowego.

 1. Chile

Chile to państwo, które kojarzymy ze względu na swój kształt – kraj ten ma wybrzeże o długości niemal 4,5 tysięcy kilometrów, przez co przechodzi przez kilka stref klimatycznych. I choć wydawać by się mogło, że w Chile zawsze jest gorąco, to pamiętajmy: południowe części kraju należą do klimatu subpolarnego!

 • Atakama – pustynia ta zyskała miano najsuchszego obszaru na świecie. Specyficzne usytuowanie i klimat sprawiają, że roczna suma opadów oscyluje wokół 100 mm, a pustynia obfituje w złoża uranu, złota, srebra i soli kamiennej.

 • Valparaiso – w porównaniu z tym miasteczkiem Lizbona jest płasko usytuowanym miastem niewymagającym od turystów choćby odrobiny wysiłku. Zbudowane na stokach wzgórz Valparaiso składa się z niezliczonej ilości malowniczych uliczek, schodów i krętych przejść, w którym nietrudno się całkowicie zagubić! Symbolem miasta są wszechobecne kolejki liniowe, które ułatwiają mieszkańcom codzienne życie, podwożąc ich w wyższe partie miasta.

 • Moai na Wyspie Wielkanocnej – Wyspa Wielkanocna oddalona jest od wybrzeży Chile o ponad 3600 kilometrów, ale mimo to notuje rekordy ilości odwiedzających. O sile wyspy stanowią moai, czyli monolityczne posągi ze skał wulkanicznych. Tajemnica kryjąca się za tymi posągami (być może wyrzeźbionymi w X wieku naszej ery) pociąga turystów szczególnie z tego względu, że posągi ważą nawet do 20 ton, a zostały postawione bez pomocy specjalistycznego sprzętu!

 1. Peru

Chociaż trudno to wywnioskować z mapy, Peru jest trzecim największym krajem Ameryki Południowej i 19. największym krajem na świecie! I w odróżnieniu od swoich sąsiadów, Peruwiańczycy odczuwają szczególne zainteresowanie własną historią. Można powiedzieć, że Inkami współczesne Peru stoi!

 • Machu Picchu – najstarsze i najlepiej zachowane miasto Inków położone jest w Andach na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Miasto to przyciąga jak magnes turystów spragnionych autentyczności – Machu Picchu nie odczuło jakiejkolwiek ingerencji ze strony cywilizacji zachodniej. Zbudowane w XV wieku miasto nie było jednak osadą Inków przez długi czas – zostało opuszczone ok. 80 lat później, pod koniec I połowy XVI wieku.

 • Sacsayhuamán – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks kamiennych murów znajdujący się na wysokości 3600 m n.p.m. Nie jest jasne, jaki cel przyświecał architektom kompleksu – uważa się, że mury mogły służyć jako miejsce kultu religijnego lub – co znacznie bardziej prawdopodobne – twierdza. Sacsayhuamán często traktowane jest jako część miasta Cuzco i jego główna atrakcja, a w jego okolicy odnaleziono również ruiny preinkaskiej świątyni datowane na co najwyżej XIII wiek naszej ery.

 • Kanion Colca – najgłębszy kanion na kuli ziemskiej, mierzący niemal 4200 m głębokości. Kanion przyciąga zarówno ornitologów, jak i turystów spragnionych wrażeń. Ci pierwsi wyczekują przede wszystkim kondorów, które posiadają w okolicach kanionu liczne siedliska, zaś zwykłych turystów fascynuje przepaść, jaką można zaobserwować ze szczytu kanionu. Przy dobrej pogodzie dostrzec można wygląd dna kanionu – pokrytego głazami, pozbawionego jakiejkolwiek roślinności.

 1. Ekwador

Ekwador zawdzięcza swoją nazwę równikowi, który przebiega przez jego terytorium. To właśnie on stał się głównym wyróżnikiem tego kraju – a to dodatkowo napędza gospodarkę tego kraju nastawionego przede wszystkim na turystykę! I choć Ekwador zawsze pozostaje w cieniu swoich sąsiadów, to jednak państwa Ameryki Południowej mają czego mu zazdrościć!

 • Mitad Del Mundo – obszar oddalony o ok. 20 km od stolicy kraju – Quito. Na terenie tego obszaru znajduje się muzeum etnograficzne oraz niemal 30-metrowy piramidalny pomnik z pięciotonową kulą o średnicy 4,5 metra na szczycie. Teoretycznie Mitad Del Mundo jest centrum świata – ale warto pamiętać, że to tylko punkt symboliczny, a równik oddalony jest od monumentu o ok. 250 metrów.

 • Cotopaxi – jeden z najbardziej charakterystycznych wulkanów na świecie. Oprócz swojej wysokości (niemal 6 tysięcy metrów), imponuje przede wszystkim niemal idealnie stożkowatym kształtem. Cotopaxi jest idealnym plenerem do wszelkiego rodzaju zdjęć i pocztówek również dzięki śniegowi na jego szczycie. I to pomimo faktu, że jest to wulkan czynny i może w każdej chwili wybuchnąć!

 • Floreana – jedna z najbardziej urokliwych wysp archipelagu Wysp Galapagos (oddalonych od wybrzeża o ok. 1000 kilometrów). Wyspa zachęca swoją bogatą fauną – wśród jej mieszkańców znajdują się takie zwierzęta jak pingwiny, żółwie i kormorany!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]