Tlumacz-internetowy.pl

Wszystko o tłumaczeniach

Edukacja

Sposoby szybkiej nauki słówek z języków obcych

Sposoby szybkiej nauki słówek – jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Bez języków obcych we współczesnym świecie ani rusz. Aby móc w pełni rozkoszować się wakacjami nad Morzem Śródziemnym, pobytem w muzeum w Londynie czy jedzeniem ulicznym w Tajlandii, po prostu trzeba opanować co najmniej podstawy języka obcego. A co zrobić, żeby nauczyć się go jak najszybciej i do tego jak najmniejszym kosztem? Poznaj nasze triki, dzięki której szybka nauka słówek będzie naprawdę skuteczna!

Masz mało czasu na naukę języka? Ogranicz się tylko do poznawania nowych słówek!

Dlaczego to właśnie one są aż tak istotne?

  1. Szeroki zasób słownictwa pozwoli Ci na komunikację w niemal każdej sytuacji

  2. Perfekcyjna gramatyka i znajomość pięciu odmian czasu przeszłego nie przyda Ci się na wakacjach czy w sklepie.

  3. Braki w strukturach gramatycznych zawsze można nadrobić szczerym uśmiechem. Ale jak wytłumaczysz, że nie chcesz rachunku, tylko menu?

Szybka nauka słówek – czy istnieje jeden sprawdzony sposób na przyswojenie wiedzy?

Bardzo często w wyniku frustracji zastanawiamy się, czy istnieje jakaś technologia umożliwiająca wchłonięcie wszystkich ważnych słówek w kilka godzin. Niestety, nie da się nauczyć języka w tak krótkim czasie. Można jednak skrócić czas nauki do minimum, dzięki stosowaniu sprawdzonych sztuczek.

  • Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na naukę. Każdy człowiek jest inny, a co za tym idzie, na każdego działają inne techniki. Może się okazać, że to, co zadziała w przypadku Twoich znajomych, będzie dla Ciebie kompletnie nieskuteczne!

  • Nie przywiązuj się do konkretnej techniki. Eksperymentuj – a może jakaś inna będzie dla Ciebie najskuteczniejsza?

  • Jeśli zależy Ci na czasie, koniecznie połącz kilka technik nauki słówek. Dzięki temu uda Ci się skrócić czas nauki języka obcego nawet o kilkadziesiąt procent!

Dlaczego szybka nauka słówek może być lepsza niż długie kursy językowe?

  • Podczas kursów otrzymujesz pakiet słownictwa i gramatyki opracowany przez fachowców – ale to wcale nie muszą być wyrażenia, które przydadzą się właśnie Tobie!

  • Kursy grupowe zakładają pracę w grupie – a to z kolei zakłada rozproszenie lektora na więcej niż jedną osobę. Samodzielna nauka sprawia, że liczysz się Ty i tylko Ty!

  • Samodzielna szybka nauka słówek otwiera procesy w Twoim mózgu, dzięki którym znacznie mocniej przyswajasz konkretne słownictwo. Nie bez powodu mówi się, że najlepszym sposobem na naukę jest nie wypełnianie, lecz tworzenie testów!

Szybka nauka słówek to dobra metoda dla:

  • niecierpliwych

  • samodzielnych

  • kreatywnych

  • skoncentrowanych na celu

Spełniasz któryś z tych warunków? W takim razie szybka nauka słówek jest dla Ciebie! Sprawdź poniżej nasze najlepsze metody wypracowane przez lata praktyki!

Szybka nauka słówek – nasze sprawdzone techniki:

  1. Obcuj z językiem obcym tak mocno, jak to tylko możliwe

Kiedy oglądasz film, obejrzyj jego wersję w języku obcym. Nie rozumiesz o czym mowa? W takim razie włącz napisy! Dzięki temu będziesz mogła (mógł) robić stopklatki, w czasie których sprawdzisz znaczenie nowych słówek!

Kiedy czytasz książkę lub artykuł, wybierz temat, który Cię zainteresuje. Dzięki temu poznasz słownictwo będące częścią Twojego hobby, a przy tym nie odczujesz nudy!

  1. Wypisuj wszystkie ciekawe słówka, które zobaczysz!

Załóż zeszyt, w którym będziesz notować wszystkie ciekawe słówka. Dzięki temu z czasem wypracujesz potężną bazę pełną niezwykłych słówek. Oglądasz serial na Netflixie i pada słowo „chivalrous”? Zanotuj i sprawdź co oznacza. Nie pozwól, aby wypadło Ci z pamięci po kilku dniach!

  1. Zacznij się uczyć w nowym miejscu

Szybka nauka słówek to nie tylko wkuwanie kolejnych wyrazów, lecz także stymulacja mózgu. A naukowcy już nieraz wykazali, że mózg znaczenie lepiej przyswaja wiedzę w miejscu, do którego nie jest przyzwyczajony. Znajdź spokojne miejsce w parku, kawiarni czy innym pokoju i zobacz sam(a), że Twoje możliwości są jeszcze większe!

  1. Zaprzyjaźnij się z fiszkami

Fiszki, czyli malutkie karteczki z wyrażeniem w języku obcym z jednej strony i jego tłumaczeniem z drugiej, już od kilkunastu lat podbijają rynek szybkiej nauki. Ich kluczem do sukcesu jest przejrzystość – jedna fiszka to jedno słówko, dzięki czemu skupiamy się na nim i tylko na nim. Trzymając karteczkę z wyrazem w obcym języku tworzymy momentalnie system powiązań, dzięki czemu słówka pozostają w pamięci znacznie dłużej.

Ciekawostka: fiszki na lodówce to nie żart!

Nauka poprzez przyklejanie prostokątnych żółtych karteczek zdążyła wejść do popkultury jako szczyt mainstreamu, ale jednak jest to jak najbardziej skuteczna metoda nauki! Umieszczając karteczkę „pan” na patelni osadzamy słówko w konkretnym kontekście. Dzięki temu patelnia kojarzy się nie tylko z nazwą, lecz także z jej prawdziwym znaczeniem – jako ciężkiego naczynia umożliwiającego smażenie.

  1. Twórz mapy myśli

Ucząc się języka obcego często zapominamy o tym, że każde słówko występuje w określonym kontekście. Wspomniana wcześniej patelnia to nie tylko puste słówko, lecz także mnóstwo wspomnień: babciny obiad, wycieczka do sklepu z małym AGD czy w końcu ciężar, jaki czujesz za każdym razem, gdy podnosisz patelnię. Wypisz na kartce słowo, którego chcesz się nauczyć, a później dopisuj do niego kolejne wspomnienia (w języku obcym).

  1. Zacznij wprowadzać język obcy do życia codziennego

  • Masz przed sobą wyjście na zakupy?

  • Robisz listę zadań do wykonania?

Wykorzystaj sytuacje życia codziennego do nauki języka obcego! Dzięki temu łatwiej zapamiętasz słownictwo, którego potrzebujesz na co dzień!

  1. Słuchaj, słuchaj, słuchaj

Co trzeci Polak słucha radia w samochodzie, zaś niemal co drugi obcuje z radiem w domu przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Zamiast słuchać oklepanych hitów, postaw na audycje radiowe w języku obcym. Dzięki Internetowi mamy dostęp do audycji w czasie rzeczywistym nadawanych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii a nawet Mongolii! A nic tak dobrze nie uczy, jak kontakt z żywą materią!

  1. Zacznij pisać historyjki z nauczonymi słówkami

Nauczyć się słówek to jedno, ale kluczowe do skutecznej nauki jest to, aby nauczyć się ich używać w prawdziwym życiu. Dobrym pierwszym krokiem jest pisanie opowiadań – kreatywna część Twojego mózgu zacznie pracować na wyższych obrotach, dzięki czemu słownictwo pozostanie w pamięci na dłużej, niż przy zwykłym wkuwaniu.

  1. Mów do siebie za każdym razem, gdy coś robisz

Nie ma nic lepszego niż nieustanne przemówienie. Czy to pod prysznicem, czy w drodze autem do pracy, opowiadaj w języku obcym o tym, co się dzieje dookoła! Nieważne co mówisz, ważne że mówisz cały czas, szlifując swój język niczym rasowy rodzimy użytkownik języka!

Co jeszcze musisz wiedzieć:

  • Nie ograniczaj się wyłącznie do myślenia w danym języku – choćby ludzie na ulicy się dziwili, mów głośno i wyraźnie! Dzięki temu nieraz zastanowisz się nad prawidłową wymową danych słów
  • Wyrażaj emocje – gdy się zdenerwujesz, nie bój się wyrazić tego w języku obcym. Emocje powodują wstrząs – a to ułatwia zapamiętywanie języka!
  1. Poproś rodzinę i znajomych o pomoc!

Nauka jest skuteczniejsza, kiedy możesz szlifować język obcy z najbliższymi. Zachęć ich do nauki języka razem z Tobą, dzięki czemu będziecie mogli częściej rozmawiać w języku obcym! W ten sposób będziecie się wzajemnie motywować do nauki, a przy tym będziecie czerpać lekcję z własnych błędów. No i nie będziecie musieli jechać za granicę, żeby porozmawiać w upragnionym języku!

Podsumowanie – dlaczego szybka nauka słówek jest podstawą do opanowania języka?

  • Zaczynając od nauki słówek, możemy z czasem osiągnąć komfort, który umożliwi naukę odpowiednich struktur gramatycznych

  • Słówka są esencją języka – mają zdecydowanie ważniejsze znaczenie niż znajomość trybów warunkowych i czasów zaprzeszłych!

  • Stworzenie autorskiego zestawu najciekawszych słówek daje dużo motywacji do kontynuowania nauki

Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że:

Nauka słówek to po prostu dobra zabawa!

Czy to korzystając z karteczek samoprzylepnych, słuchając radia, czy tworząc opowiadania, nie odczuwamy nudy i zmęczenia. Nauka języka obcego nie musi się już kojarzyć z nudnymi zajęciami w szkole!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]