Chcesz się rozwijać? Marzysz o tym, aby pracować w różnych miejscach na świecie? Powodów do podjęcia pracy poza granicami Polski lub w międzynarodowej firmie mającej filię w naszym kraju może być wiele. Każdy z nich jest dobry, o ile naprawdę jest dla Ciebie ważny. Bruce Barton mawiał: „wspaniałe sukcesy osiągają tylko Ci, którzy ośmielili się uwierzyć, że coś w nich samych jest potężniejsze od okoliczności”. Pamiętaj jednak o tym, że „atrakcyjny” pracownik na współczesnym rynku pracy może pochwalić się znajomością języka obcego lub kilku języków. Dobrze też mieć bogate portfolio i móc pochwalić się umiejętnościami adekwatnymi do tych, które są oczekiwane od kandydata na dane stanowisko pracy. A jakie są te najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Sprawdź i przekonaj się czy władasz jednym z nich!
Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy
Język angielski, język niemiecki, a może język francuski? Jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Trzeba tu popatrzeć z różnych perspektyw: polskiej, europejskiej i międzynarodowej. W różnych miejscach na mapie świata co innego uznawane jest za cenne i pożądane. Pracodawcy w Polsce cenią sobie osoby, które oprócz znajomości angielskiego posługują się również niemieckim i francuskim. Okazuje się, że w wielu sektorach przydaje się holenderski i włoski. Dobrze również znać języki takie, jak: hiszpański, rosyjski i portugalski. Cenna jest także znajomość japońskiego, chińskiego i arabskiego.
Z perspektywy globalnej w wielu branżach i dziedzinach poszukiwane są osoby, które mają biegłą znajomość języków, które są wartościowe dla konkretnych sektorów. Spójrzmy na Internet. Każdy, kto chce pracować w tym środowisku i „mówić” do użytkowników sieci powinien znać jeden z dziesięciu najbardziej potężnych języków Internetu. Według danych Internet World Stats są to: angielski, język chiński, język hiszpański, arabski, portugalski, indonezyjski, francuski, japoński, język rosyjski i niemiecki. Znasz których z nich? Świetnie! Nie zapomnij także o tym, że ponad połowa użytkowników sieci w chwili obecnej pochodzi z Azji… Dobrze brać pod uwagę takie „szczegóły”, kiedy planuje się rozwój czy znalezienie nowej posady w konkretnym sektorze.
Polecane dla Ciebie:
- „Tłumaczenie a lokalizacja – różnice”
- „Książki do nauki języka niderlandzkiego”
- „Czym jest dwujęzyczność?”
- „Jak dobrze tłumaczyć teksty angielskie?”
- „Sposoby szybkiej nauki słówek z języków obcych”
Jakie języki się najbardziej opłacają?
Nie patrz na to, jakie języki są najbardziej poszukiwane na rynku pracy. Sprawdź za to, jakie są potrzebne do znalezienia dobrej pracy w Twojej branży. Fakt, jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników znających język angielski. Pytanie brzmi: czy przekłada się to na Twój sektor…? Jak możesz to sprawdzić? Przejrzyj oferty pracy i wynotuj wszystkie języki, które są tam wymieniane. Być może okaże się, że oprócz znajomości języka angielskiego będziesz musiał wykazać się znajomością dwóch języków obcych. Dążymy to tego, że opłaca Ci się znać te języki, które umożliwią Ci otrzymanie posady, o którą się starasz.
Na, jakie języki powinieneś zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek!
- Języki, które są najbardziej pożądane na polskim rynku pracy.
- Na 10. najczęściej używanych języków na świecie – wystarczy sięgnąć po dane Ethnologue prezentujące takie zestawienia.
- Na 10. najczęściej używanych języków w Internecie – przyjrzyj się statystykom na Internet World Stats.
- Na języki, które najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach o pracę z Twojego sektora, branży czy dziedziny.
- Na języki obce, którymi posługują się najlepiej opłacalni specjaliści z Twojej branży.
- Przyjrzyj się też osobom, które pracują już na takim stanowisku pracy, które jest Twoim marzeniem. Sprawdź, jakimi językami obcymi się posługują.
- Sprawdź czy w Twojej wymarzonej branży należy obowiązkowo posługiwać się jakimś językiem, na przykład szwedzkim czy innymi językami skandynawskimi. Być może obowiązkowa będzie znajomość języka niemieckiego na określonym poziomie znajomości.
- Zwróć uwagę na języki azjatyckie. Idź za liczbą użytkowników i przyszłością.
Jakiego języka warto się uczyć przyszłościowo?
Języki obce dają coś w rodzaju supermocy. Nie tylko możesz pochwalić się, że masz biegły, zaawansowany czy komunikatywny poziom językowy danego języka obcego, ale i znajomość tego języka przekłada się na Twoje zarobki i wynagrodzenie, ogólnie na finanse. To także lepsze możliwości zawodowe. Ktoś, kto zna kilka języków obcych jest bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Frank Smith mawiał: „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Z kolei Ludiwg Wittgenstein podkreślał: „ograniczenia mojego języka są ograniczeniami mojego świata”.
Jakiego języka warto się uczyć przyszłościowo?
- Tych języków, którymi posługuje się najwięcej osób na świecie. Obecnie są to: angielski (1,268 mld użytkowników), chiński w odmianie mandaryńskiej, hindi, hiszpański, francuski, standardowy arabski, bengalski, rosyjski, portugalski i indonezyjski.
- Języków azjatyckich. Jak zapewne zauważyłeś chiński (mandaryński) to drugi najczęściej używany język na naszej planecie (dane za zestawieniem Ethnologue z 2020 roku).
- Języki „świata wirtualnego”. Nie uciekniemy już od rozwoju nowych technologii i od tego, że większość firm, instytucji i organizacji posiada strony www. Dziś w sieci sprzedajemy, kupujemy, czytamy, a nawet „spotykamy się”.
- Nie zapominaj o nauce języków pod kątem specjalizacji: język sieci, biznesowy, ekonomiczny. Jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby, które nie tylko znają język obcy, ale swobodnie posługują się żargonem branżowym.
- Zwróć uwagę na naukę terminologii specjalistycznej w konkretnym języku obcym. Na przykład: prawna, medyczna czy marketingowa. Zauważ, że wielu pracodawców stawia dziś na przykład wymóg znajomości języka angielskiego medycznego przed każdym, kto chce pracować na przykład w działach związanych z projektami medycznymi.
Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy: Co daje nauka języków?
Chcesz jeszcze bardziej zmotywować się do nauki języka obcego? Rita Mae Brown podkreślała, że „język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają„. Nelson Mandela powiedział zaś takie mądre słowa: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. Jak więc widzisz nie ważne czy chcesz nauczyć się najpopularniejszych języków, aby dostać atrakcyjną pracę czy też interesuje Cię jakiś język europejski po to, aby mieć szanse na otrzymanie stanowiska w Anglii, we Włoszech czy w Niemczech; ważne jest mieć dobry powód. Dlaczego? Bo tym, co sprawi, że wytrwasz w postanowieniu regularnej nauki jest właśnie to, co Cię motywuje i napędza do uczenia się. Masz takie coś? Świetnie!
Nauka języka obcego to same plusy. Jakie? Spójrzmy!
- Jest więcej ofert pracy dla osób znających języki obce.
- Kuszą wyższe zarobki.
- Im wyższy poziom języka obcego, tym więcej możliwości zawodowych.
- Są większe szanse na znalezienie tej wymarzonej pracy.
- Języki obce pomagają w rozwoju kariery zawodowej – możesz pracować tak naprawdę tam, gdzie zechcesz.
- Ułatwiają komunikację z osobami pochodzącymi z innych krajów i kultur.
- Dzięki nim możesz zawrzeć przyjaźnie z osobami z innych państw.
- Przydają się w podróży.
- Są cenne z perspektywy uczniów i studentów, a także badaczy i naukowców.
- Ułatwiają też szukanie informacji w sieci.
- Języków obcych warto się uczyć, bo wpływają też pozytywnie na pracę naszego mózgu!
Nazywam się Maja i jestem rodowitą krakowianką. W Krakowie mieszkam i pracuję jako specjalista ds. wizerunku w dużej firmie zajmującej się tłumaczeniami. Dzięki mojej pracy poznaję nowych ludzi i jestem na bieżąco z nowościami. Bardzo lubię swoją prace, która jest dla mnie połączeniem pasji do pisania z językami obcymi. Mam duże doświadczenie i wiem, jak teorię wykorzystać w praktyce. Chętnie podzielę się z wami swoją wiedzą. Po pracy każdą wolną chwilę spędzam na rowerze, który jest moją drugą pasją.