Tlumacz-internetowy.pl

Wszystko o tłumaczeniach

Edukacja

Książki do nauki języka niderlandzkiego

Język niderlandzki staje się coraz chętniej wybieranym do nauki językiem obcym. Popularności dodaje fakt, że z roku na rok, liczba osób chętnych podjąć pracę w kraju tulipanów, wzrasta. Osoby chcące rozpocząć naukę, starają się wybrać jak najlepsze książki do nauki języka niderlandzkiego. Wszak, dobra jakość wydawnictwa to gwarancja sukcesu i szybszego wchłaniania wiedzy. Dobra książka powinna kompleksowo przedstawiać zagadnienia związane z językiem niderlandzkim i motywować do systematycznej nauki. Oto kilka wskazówek, które ułatwią decyzję o podjęciu nauki języka niderlandzkiego i pomogą w wyborze dobrych tytułów związanych z tym językiem.

Książki do nauki języka niderlandzkiego – jaki jest język niderlandzki?

Język niderlandzki, nazywany także holenderskim, to swoista mieszanka językowa. Wyczuwane są naleciałości z języków: angielskiego, niemieckiego, a nawet francuskiego. Należy do grupy języków zachodniogermańskich i jest używany przez 23 miliony osób jako ojczysty. Dla 4 milionów – jest drugim językiem. Nauka języka niderlandzkiego dla początkujących wydaje się trudna, co może zniechęcać do systematycznego studiowania go. Należy sobie zdać sprawę, że żaden język nie jest łatwy przy pierwszym kontakcie, potrzeba czasu, aby dostrzec schematy ułatwiające przyswajanie wiedzy. Właściwy podręcznik do nauki niderlandzkiego, zapewne ułatwi sprawę i zachęci pogłębianie języka.

Holandia, zwana oficjalnie Królestwem Niderlandów, to kraj położony w Europie zachodniej oraz w południowej części Ameryki północne (Karaiby). Na mapie zajmuje niewielką powierzchnię, mimo to wiele osób migruje, aby rozpocząć pracę i życie właśnie w Holandii. Stąd zapotrzebowanie na książki do nauki języka niderlandzkiego.

Sprawdź: Jaki tłumacz na androida?

Książki do nauki języka niderlandzkiego – jaki powinien być dobry podręcznik?

Naukę języka niderlandzkiego dla początkujących, należy rozpocząć od wyboru dobrej książki dostosowanej do poziomu zaawansowania. Podręcznik powinien zawierać podstawy języka, skupiać się na nauce prostych słów i wyrażeń. Gramatyczny aspekt również jest ważny, zawarty w książce niderlandzki kurs podstawowy, musi rzetelnie odzwierciedlać faktyczną wiedzę. Niezaawansowani uczniowie nie muszą od razu poznawać wszystkich zagadnień gramatycznych, tym bardziej wyjątków. Ważne, aby wdrożyć się w język niderlandzki i stopniowo zwiększać poziom zaawansowania.

Dobry podręcznik łączy w sobie kompleksową wiedzę merytoryczna. Słownictwo i gramatyka to absolutne minimum, które zawierać musi się w dobrze utworzonej literaturze do nauki niderlandzkiego. Wzorowo, gdy podręcznik dodatkowo kładzie nacisk na takie tematy językowe jak wymowa, słuchanie i pisanie. Książki z nośnikami audio, np. płyta cd, stają się coraz powszechniejsze, więc samodzielny uczeń, ma szansę na złożoną naukę holenderskiego, w wielu obszarach języka.

Współczesne podręczniki do samodzielnej nauki niderlandzkiego, oferują szereg możliwości. Uczeń może wykonać test po każdym rozdziale, aby sprawdzić swoja wiedzę. Wydawnictwa, wraz z zakupem książki, dają dostęp do platform internetowych, na których można wykonać takie właśnie testy, a także mieć dostęp do mp3 i video z ćwiczeniami. Nauka języka niderlandzkiego od poziomu początkującego powinna być poparta przykładami, aby uczeń mógł uświadomić sobie, w jakich sytuacjach może skorzystać z nowych wiadomości.

Bardzo motywująca jest możliwość oceny wyników w nauce. Książki do nauki języka niderlandzkiego powinny dawać taką możliwość. Może to być w formie testu z kluczem pod zakończonym rozdziale lub dostęp do internetowej wersji sprawdzianu. Mózg podczas przyswajania wiedzy lubi wyzwania, taki test to bardzo dobry sposób do stymulowania procesów nauki. Dodatkowo daje obraz, czy dana część została dobrze zapamiętana, czy należy powtórzyć rozdział.

 

Dowiedz się: Czym jest dwujęzyczność?

Książki do nauki języka niderlandzkiego – polecane tytuły

„Niderlandzki krok po kroku” to jedna z najchętniej wybieranych książek do nauki języka niderlandzkiego. Autorką jest Agata van Ekeren – Krawczyk, od wielu lat specjalizuje się w nauczaniu holenderskiego. Tytuł ten zawiera szereg ćwiczeń z kluczem, które pozwalają na samodzielną naukę. Do książki dołączona jest płyta cd audio, która uzupełnia materiał i pozwala na odsłuch w wolnym tempie. To zdecydowanie uatrakcyjnia kurs niderlandzkiego i wspomaga zapamiętywanie przerabianego materiału.

Naukę można rozpocząć od poziomu podstawowego, przechodząc aż do zaawansowanych stopni. Każdy znajdzie odpowiednią książkę dla siebie. Autorka ma sowim koncie wiele tytułów m.in. „Niderlandzki drugi krok”, Niderlandzki tylko dla dorosłych”, „Niderlandzki w budownictwie”.

Te książki do nauki języka niderlandzkiego, są opatrzone w obrazki, poboczne wyjaśnienia, komiksy. To na prawdę książki do kompleksowej i skutecznej nauki. Dużą zaletą wydawnictwa jest fakt, że można z nich uczyć się samodzielnie, ale także dobrze sprawdzają się jako pomoc merytoryczna w pracy z nauczycielem. Na prawdę warto sięgnąć po te tytuły i krok za krokiem wdrażać się w naukę języka niderlandzkiego przy ich pomocy.

Koniecznie przeczytaj: Najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego

Książki do nauki języka niderlandzkiego – ważny wybór

Każdy powinien samodzielnie zdecydować, które książki do nauki języka niderlandzkiego będą najskuteczniejsze. Wszystko zależy od predyspozycji i sposobu przyswajania wiedzy, która dla każdego ucznia może być różna.

Według sensorycznych stylów uczenia się, wyróżnia się:

  • słuchowców – materiał przyswajany jest ze słuchu. Wszelkie dodatkowe cd, dostęp do nagrań audio online czy praca w grupie rozmówców – to idealny sposób na naukę dla tych osób;
  • wzrokowców – „co zobaczę, to wiem”. Pisemne rozdziały, notatki, fiszki itp. to najlepsza metoda na przyswojenie dużej ilości wiedzy;
  • kinestetyków – muszą doświadczać i „czuć”, aby proces nauki dał najefektywniejszy wynik. Wszelkie testy, ćwiczenia, aranżowane rozmowy to sprzymierzeńcy takich osób.

Tak na prawdę, nie ma osób, które są w 100% przypisywane do jednej konkretnej z ww. trzech stylów sensorycznych. Dr Piotr Woźniak z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, jest jedna z osób, która uważa, że najlepsze wyniki w nauce osiąga się poprzez połączenie wszystkich typów. Oddziaływanie na wszystkie zmysły ucznia to swoista mieszanka, dzięki której proces przyswajania wiedzy przebiega szybciej i efektywniej. Warto więc mieć na uwadze, że podręcznik tylko pisany lub w całości w wersji audio, nie przyniesie skutków, które może dać połączenie wszystkich trzech stylów.

 

Warto poznać: Jak przenieść uprawnienia tłumacza przysięgłego nabyte w UE na polski rynek?

Książki do nauki języka niderlandzkiego – inne materiały pomocnicze

To, że najlepsze książki do nauki języka niderlandzkiego, mogą zdziałać cuda, już wiemy. Co jeszcze może pomóc w nauce holenderskiego? Wszelkie pomoce dydaktyczne są jak najbardziej wskazane, aby oddziaływać na proces nauki i dawać oczekiwane rezultaty.

  • słowniki – idealne do szybkiego odnajdywania słówek. W wersji kieszonkowej sprawdzą się w podróżach. Polsko – niderlandzkie i niderlandzko – polskie słowniki, często zawierają też zestaw zasad gramatycznych, co pomoże przy konstruowaniu zdań;
  • rozmówki językowe – w kategorii język niderlandzki jest sporo rozmówek. Jedne są ogólne, inne dopasowane do sytuacji: „w pracy”, „w podróży i na wakacjach”, „w restauracji” itp.;
  • fiszki – niesamowicie popularne w ostatnich czasach. Idealnie motywują do nauki i przyspieszają przyswajanie niderlandzkich słówek;
  • translatory online – posiadając smartphone można mieć w zasięgu ręki dostęp do ogromnej bazy słownictwa. Słowniki internetowe pozwalają usłyszeć dane słówko, więc i wymowa, dzięki nim, zapada w pamięć łatwiej;
  • kursy online. Darmowe i płatne. Z nauczycielem lub z asystentem BOTem. Wybór jest ogromny, a coraz wyższa jakość usług gwarantuje dobre wyniki.

Podręczniki do nauki języka niderlandzkiego powinny być dobrane pod konkretna osobę i jej upodobania w kwestii nauki. Księgarnie oferują całkiem duży zbiór książek, więc z pewnością każdy znajdzie odpowiedni tytuł dla siebie. Warto poświęcić chwilę na zakup, przeanalizować, sprawdzić opinie o danym wydawnictwie. Poza książkami, najważniejsza jest motywacja i systematyczność. Posiadając cel – łatwiej jest oddać się nauce i osiągać dobre wyniki.

Ciekawy artykuł: Jak dobrze tłumaczyć teksty angielskie

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]