Każdy z nas posługując się językiem, w sposób naturalny łączy ze sobą pewne formy językowe. Przychodzi nam to naturalnie, bo uczymy się ich i utrwalamy. Dzięki temu pewne połączenia wyrazów stają się dla nas naturalne. Dzięki temu potrafimy się nimi posługiwać swobodnie i często bez zastanowienia. Te związki wyrazów po prostu według nas pasują do siebie. Mówimy na przykład „odnieść zwycięstwo” a nie „ponieść zwycięstwo”, „umyć zęby” a nie „wyczyścić zęby”. To wyrazy, które w danym języku po prostu do siebie pasują. Czym są te naturalnie brzmiące połączenia? To kolokacje! Dlaczego są ważne i warto je znać? Oto kilka słów w tym temacie.
Czym są kolokacje?
Zanim poznamy je bliżej, warto wiedzieć czym są, prawda? Otóż, zgodnie z definicją słownika PWN kolokacje to „często spotykane połączenie wyrazów, którego znaczenie wynika ze znaczenia jego składników”. Ogromną rolę odgrywa tu łączliwość danych wyrazów, czyli tendencja danych słów do tworzenia związków frazeologicznych. Co ciekawe, sens całości wynika ze znaczeń poszczególnych wyrazów, a nie jedynie z całości. I to właśnie odróżnia kolokacje od idiomu czy metafory. Jest ona dosłowna, nie musimy domyślać się jej znaczenia. A z jakich części mowy najczęściej tworzone są kolokacje? Najczęstsze z nich występujące w języku polskim to kolokacje czasownikowe, czyli czasownik plus rzeczownik, np. darzyć uczuciem. Spotkać tez można kolokacje rzeczownikowe (rzeczownik plus przymiotnik), np. dobry początek, przymiotnikowe (poważnie chory) czy przysłówkowe (całkiem dobrze). Jak widać, nie są to skomplikowane związki. Można z powodzeniem się ich nauczyć. A nawet można pójść dalej, bowiem okazuje się, że przykładów kolokacji w języku polskim można mnożyć w nieskończoność. Okazuje się, że używamy ich na co dzień nawet tego nie wiedząc! Któż bowiem na co dzień się nad nimi zastanawia? Po prostu ich używamy, A jak to jest w innych językach?
Warto przeczytać: Kto może wykonać tłumaczenie techniczne
Kolokacje w języku angielskim
Kolokacje nie występują jedynie w języku polskim. Z powodzeniem spotykamy je także w innych językach, zatem również w języku angielskim. Do czego potrzebne są kolokacje angielskie i dlaczego są tak ważne? To proste. Zawsze, gdy uczymy się języka obcego warto uczyć się go poprawnie. A to się nie uda bez znajomości kolokacji. Nauka języka nie polega w końcu tylko na suchym wkuwaniu słówek, a rozumieniu ich, prawda? Poza tym ucząc się języka angielskiego Twoim celem jest osiągnięcie takiego poziomu językowego jak native speaker, czyli rodzimy użytkownik tego języka. Dlatego warto znać zasady łączenia tych wyrazów w zdania. Jeśli będziemy robić to poprawnie, nauka angielskiego stanie się przyjemnością i wszyscy będą nas rozumieć. A jak poznać angielskie kolokacje i przykłady użycia tych słów?
Wystarczy sięgnąć po słownik kolokacji angielski i tam znajdziemy listę oraz poprawne formy. Jako przykład możemy podać chociażby zwrot „have a drink”. To oczywiście nie oznacza mieć drinka, a napić się. Podobnie jak w języku polskim, także w angielskim kolokacje tworzone są najczęściej z czasownikami. Dlaczego jeszcze warto je znać? Otóż na wszystkich egzaminach z języka angielskiego, począwszy od egzaminu ósmoklasisty, a na egzaminach Cambridge skończywszy znajdziesz te wyrażenia.
Kolokacje są bardzo ważny elementem nauki każdego języka obcego. Dlatego naprawdę warto się z nimi zaprzyjaźnić i poznać je dokładnie. Dzięki temu nauka każdego języka stanie się prostsza!
Może Cię także zainteresować:
- Tłumaczenia dla branży turystycznej
- Tłumaczenie maszynowe a język polski
- Tłumaczenie zaświadczenia o niekaralności
Na imię mam Michał i pochodzę z Opola, gdzie się urodziłem i mieszkam. Tu także pracuję jako tłumacz języka niemieckiego i copywriter. W zawodzie pracuję już od 5 lat i nie wyobrażam sobie innego zajęcia, Bardzo lubię swoją pracę i sporo czytam w tym zakresie. Dzięki temu stale uczę się nowych rzeczy, które pomagają mi w pracy. Dzięki temu mogę podzielić się z wami własnym doświadczeniem i spostrzeżeniami. Moim hobby poza pracą i językiem niemieckim są zwierzęta. Sam mam w domu trzy psy i dwa koty, które świetnie się dogadują.