Tlumacz-internetowy.pl

Wszystko o tłumaczeniach

slowniki online, korzystanie ze slownikow w tlumaczeniu, slowniki do tlumaczenia, slowniki do przekladu
Ciekawostki

Dlaczego warto korzystać ze słowników w tłumaczeniach?

Friedrich von Gentz zauważył: „ile trudności i nieporozumień można by uniknąć, ile czasu oszczędzić, oddając sprawy w zaufane ręce tłumacza„. Fakt, kiedy w grę wchodzi poważny projekt, specjalistyczny materiał i terminologia najlepiej nie „próbować” czegoś zrobić samodzielnie. Wysoka jakość i przede wszystkim sprawne dojście do celu wymaga udziału zawodowca. Są jednak sytuacje, kiedy każdy z nas może skorzystać ze słownika online czy tego tradycyjnego. Zresztą sięgają po nie sami eksperci. Dlaczego warto korzystać ze słowników w tłumaczeniach? To pomoc w każdej sytuacji, kiedy chcesz coś przetłumaczyć, ale brakuje Ci słowa. Do tego to szybka „ściągawka”, nieoceniona pomoc i coś, co masz pod ręką. Oczywiście wszystko ma swoje zalety i wady, o czym Ci dziś opowiemy.

Słowniki i tłumacze online

Żyjesz w takich czasach, kiedy wszystko masz dosłownie na wyciągnięcie ręki. A prawdę powiedziawszy na kilka kliknięć. Co dokładnie mamy na myśli? Kiedy potrzebujesz znaleźć wymowę jakiś wyrazów, po prostu sięgasz po darmowy słownik online. Jeżeli nigdy z nich nie korzystałeś i nawet nie masz zielonego pojęcia, jak je znaleźć, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „słownik online” i gotowe! Przed Twoimi oczami pojawi się wiele wyników. Z którego słownika skorzystać? Najlepiej wypróbuj kilka z nich i przekonaj się, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Ich duża liczba sprawia, że każdy może znaleźć tu coś bardziej odpowiedniego dla siebie. Możesz zawsze skorzystać ze słowników papierowych, o ile posiadasz je w swoim domu. Nie rozumiejąc danego słowa z języka obcego, na przykład języka niemieckiego, tłumaczysz je z pomocą Tłumacza Google lub innego translatora. Do tego Internet daje Ci możliwość błyskawicznego skontaktowania się z zawodowym tłumaczem. Wystarczy research i w kilka chwil możesz dotrzeć do kompetentnego człowieka. Wybór wśród ekspertów jest bardzo duży. Ktoś decyduje się na pomoc biura tłumaczeń, a ktoś szuka wsparcia u wolnego strzelca. Kogo Ty wybierzesz? Decyzja należy do Ciebie. Niemniej miej na uwadze, że właśnie od tej decyzji będzie zależało powodzenie Twoich działań.

Artykuły polecane dla Ciebie:

Tłumaczenia: dlaczego warto korzystać ze słowników w tłumaczeniach?

Dlaczego warto korzystać ze słowników w tłumaczeniach? Nikolaj Wasiljewicz mawiał: „tłumaczenie powinno przypominać szybę, całkowicie przezroczystą, tak aby czytelnik nie zauważył jej istnienia”. W dążeniu do tego ideału czasem nawet najlepszy specjalista potrzebuje „wsparcia” w postaci słownika, literatury fachowej czy jakiegoś poradnika dla specjalistów. Kiedy czegoś nie wiesz, a wiesz, że pomoc jest w zasięgu ręki, dziwnie byłoby z tego nie skorzystać. A zalety korzystania ze słowników w tłumaczeniach są liczne. Oto niektóre z nich!

 • Szybka metoda sprawdzenia jakiegoś wyrazu. Szczególnie w przypadku korzystania ze słowników internetowych.
 • Oszczędność czasu. Po co się głowić nad znaczeniem wyrazów skoro można sprawdzić ich znaczenie w słowniku? To oczywiście pytanie retoryczne.
 • Pomocny w trakcie nauki języka obcego. Nie znasz słowa? Zaglądasz do słownika i wszystko staje się jasne.
 • Ułatwiają tłumaczenie różnych materiałów na cele prywatne. Pomyśl sobie, że właśnie dostajesz list od kogoś zza oceanu. Nie znasz tak świetnie angielskiego, a w tekście pojawiły się słowa, które zupełnie nic Ci nie mówią. W tym przypadku nie musisz biec do tłumacza, bo nie chodzi tu o jakość tłumaczeń, a o pełne zrozumienie listu. Wystarczy więc skorzystać ze słownika online lub słownika papierowego, aby wszystko się wyjaśniło.
 • Pomoc w sprawach związanych z ortografią, synonimami, antonimami i specjalistycznymi terminami. Warto dodać, że słownik synonimów i inne dostępne są także w formie online. Błyskawicznie możesz więc znaleźć wyrazy, które Cię interesują.
 • Darmowy dostęp do wielu słowników internetowych. To świetna wiadomość dla Ciebie i wielu innych osób, włącznie z zawodowymi tłumaczami. Dlaczego? W sieci znajdziesz wiele słowników, za dostęp do których nie zapłacisz ani złotówki. To świetna informacja, prawda?

Słownik internetowy – jakie ma zalety?

Jim Rohn jest zdania, że „spośród wszystkich rzeczy, które mogą wpłynąć na Twoją przyszłość największą jest moim zdaniem rozwój osobisty”. A Ty jak się zapatrujesz na te słowa? I co to ma wspólnego z zaletami słowników internetowych? Już Ci wyjaśniamy. Jeżeli z nich korzystasz lub myślisz o korzystaniu z nich zapewne ma to związek z nauką języka obcego czy szlifowaniem tekstu przekładu. Chodzi tu więc o Twoje wzrastanie, rozwój, dążenie do celu. Nawet jeśli na ten moment punkt, do którego chcesz dojść się dość blisko. Jakie więc zalety ma słownik internetowy? Oto kilka z nich!

 • Możesz korzystać z plików słownika gdziekolwiek się znajdujesz. W domu, w drodze do pracy czy za granicą. Wystarczy mieć dostęp do sieci.
 • Jeżeli chcesz coś przetłumaczyć i korzystasz ze słownika online nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności. Jest to naprawdę proste i szybkie.
 • Internet daje Ci możliwość szybkiego dostępu do różnego rodzaju słowników: od tych ortograficznych aż po te ze specjalistycznymi terminami.
 • Słowniki internetowe pomagają w sprawach prywatnych laikom, uczniom i studentom, a także zawodowym tłumaczom.
 • Większość słowników internetowych jest darmowa. Masz więc możliwość sprawdzenia potrzebnych Ci wyrazów bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów za dostęp.

Korzyści z posiadania aplikacji Google Tłumacz na telefon

Jakie są zalety wynikające z użytkowania aplikacji Tłumacz Google na Twoim telefonie? Wiele. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że to szybka i całkiem dobra pomoc w nauce języka obcego. Sprawdza się także w trakcie podróży zagranicznej. Pomocna również dla wszystkich tych osób, które mają każdego dnia kontakt z językami. Wtedy, kiedy czegoś nie rozumiesz, po prostu „prosisz” o pomoc Google. Do tego translator jest darmowy. Korzystanie z niego nie wymaga przejścia jakiegoś kursu, aby być wtajemniczonym. Użytkowanie jest łatwe. A jeżeli jakaś funkcja Ci się nie podoba po prostu możesz ją wyłączyć w ustawieniach.

Potrzebujesz profesjonalnego tłumaczenia?

Orison Swett Marden powiedział: „każdy człowiek, którego potomność nazwała wielkim, każdy człowiek, któremu powiodło się w życiu, osiągnął wielkość bądź sukces na tyle właśnie, na ile zdołał skupić się na celu i konsekwentnie dążyć w jednym wytyczonym kierunku”. Te słowa niech będą dla Ciebie drogowskazem. Czymś, co wskaże Ci właściwy kierunek. Kiedy bowiem poszukujesz profesjonalnego tłumacza, nie ma mowy na prowizorkę. Ryszard Stempliwski napisał: „tłumacz należy do grupy pośredników kulturowych. To doniosła rola społeczna. I szczególnego rodzaju składnik tożsamości. Kto „tłumaczy”, ten nie tylko „przekłada”, ale i wyjaśnia – tzn. tłumaczy coś czytelnikowi. Tłumacz uczestniczy w zapośredniczaniu wiedzy o człowieku w stosunkach między ludźmi o odmiennych językach ojczystych, powiększa gęstość ponadnarodowej komunikacji społecznej”.

Co da Ci współpraca z profesjonalnym tłumaczem?

 • Gwarancję najwyższej jakości tłumaczenia. Tekst w języku obcym jest wierny materiałowi źródłowemu, ale i wygląda tak, aby odbiorca docelowy nie poczuł sztywnego gorsetu tłumaczenia. Wbrew pozorom jest to sztuka, która wymaga udziału fachowca.
 • Spokój ducha. Nie musisz martwić się, że nie podołasz zadaniu sam lub ktoś niekompetentny zawali Ci sprawę. Profesjonalista wszystkiego dopilnuje, abyś Ty mógł zrealizować swój większy plan i przejść do kolejnych działań prowadzących Cię do celu.
 • Pewność, że wszystko zostanie wykonane według Twoich wytycznych i oczekiwań. Bez zbędnych rozczarowań i nieprzyjemnych niespodzianek.
 • Bezbłędność przekładu. W każdej sytuacji, kiedy chodzi o coś ważnego dla Twojego rozwoju osobistego, zawodowego czy chodzi o jakieś plany Twojej firmy, zawodowy tłumacz to ktoś, kto ustrzeże Cię przed jakimkolwiek problemami.
 • Terminowość. To sprawne dojście tam, gdzie tego chcesz. To najprostszy i zarazem najbardziej skuteczny sposób na osiąganie celów czy realizację marzeń wszędzie tam, gdzie proces tłumaczeniowy jest niezbędny.
 • Profesjonalne przedstawienie Twojej osoby, produktu czy usługi lub firmy poza granicami ojczyzny. Tłumacz Google czy słownik to w takim przypadku niewystarczające narzędzia. Potrzeba tu zawodowca, który ma wszelkie kompetencje, aby Ci w tym pomóc. A zważając na to, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko jeden raz, jest to bardzo ważna sprawa.
Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]